https://ventier.com/uploads/images/banery/baner.jpg

7 zasad budowania majątku

Droga do każdego miliona usłana jest kompromisami. Kompromisami, które opisuje krótka definicja: zwiększaj aktywa, ograniczaj pasywa. Rentierem będziesz od momentu, gdy twoje aktywa będą wyższe od twoich pasywów. Czyli?

Pasywa to wszystkie koszty, które sprawiają, że liczba cyfr na twoim koncie maleje; koszty życia, prowadzenia biznesu, leasingi. Aktywa to te elementy twojego majątku, które sprawiają, że liczba cyfr na twoim koncie rośnie; odsetki, inwestycje, wynajmy itp..

Tak, ograniczenie pasywów to kompromis. Kompromis, który jest drogą do każdego, kolejnego miliona. Za to same zasady budowania przewagi aktywów nad pasywami nie są skomplikowane: pozwól innym pomnażać Twój majątek, ustal cel i strategię dojścia do tego celu, kupuj czas innych i płać samemu sobie. A dokładniej?

  • Oszczędzaj = płać samemu sobie. Potraktuj swoje oszczędności nie jak bonus czy rezerwę, lecz jak pensję. Patrz na nie jak na stały zarobek, który miesiąc po miesiącu wpada do twojej kieszeni w postaci odsetek, a więc rosnącego majątku. To mobilizuje do inwestowania i budowania oszczędności; dobry nawyk, który – szybciej niż myślisz – przyniesie zakładany efekt.

  • Doceń procent składany, tzw. „procenty z procentów”. To proste: nie ma lepszego zysku, niż ten, który tworzy się praktycznie bez poświęcania na to czasu. Zyski z dobrze ulokowanych środków nie wymagają codziennego zaangażowania. Dają też efekt „kuli śnieżnej”; im dłużej oszczędzamy, tym jest ich więcej, a w efekcie – jeszcze szybciej rosną.

  • Kupuj czas innych. Kupując akcje firm, liczymy tylko na wzrost wartości; nie próbujemy podejmować decyzji za Kulczyka czy Solorza-Żaka. Zakładamy, że to oni wiedzą najlepiej, jak prowadzić swoje biznesy. A przynajmniej – wiedzą to lepiej od nas. My, wybierając przykładowo akcje ich firm, tak naprawdę kupujemy ich czas. Jednocześnie: nie lubimy podejmować ryzyka. Dlatego szukamy takich rozwiązań, które pozwalają na inwestowanie w około 100 różnych przedsiębiorstw; dzieląc je pomiędzy tak dużą grupę podmiotów gospodarczych ograniczamy ryzyko. I „kupujemy czas” minimum setki rzutkich przedsiębiorców.

  • Pozwól innym pomnażać twoje pieniądze. Zrobią to skuteczniej, ponieważ wszystkie swoje roboczogodziny poświęcają na śledzenie i analizowanie ofert z rynku. Dzięki temu szybko reagują, gdy pojawiają się dobre okazje do inwestowania. Wreszcie: zastanów się. Jeśli zamienisz się z inwestorem praktykiem miejscami i to on poprowadzi twoja firmę przez miesiąc, a ty w tym czasie pokierujesz jego inwestycjami, to czy osiągniecie tak samo dobry efekt?

  • Ustaw odpowiedni cel. Twój umysł skoncentruje się na nim i szybciej do niego poprowadzi. Obietnica zawsze motywuje. Przykładowo: topowy jacht za dwa lata jest czymś, co warto sobie wymarzyć. Reszta to matematyka, a matematyka jest nauką ścisłą - wystarczy policzyć wkład miesięczny, określony czas inwestycji i dobrze wybrać narzędzia, które skutecznie doprowadzą do osiągnięcia tego celu.

  • Nie zapomnij o strategii i zasadach. Wybór drogi prowadzącej do celu, jest pierwszym krokiem dojścia do niego. W finansach oznacza to konsekwencję. Warto pamiętać o zmienności rynku; po gorszych okresach zawsze przychodzi lepszy, który z nawiązką rekompensuje słabsze momenty.

  • Znajdź praktyka / inwestora / mentora. Nie wróżbitę czy teoretyka. Warren Buffet mawiał: „Jeśli nie znasz się na diamentach, poznaj jubilera.” Tak, budowanie majątku oparte jest na niezmiennych, znanych od setek lat zasadach. Zawsze się do nich stosujemy. Najważniejsza z nich to: nie ryzykuj niepotrzebnie. Nawet jeśli za 5 razem osiągniesz ponadprzeciętny zysk, to 4 wcześniejsze porażki sprawią, że nie będzie się ten przypadkowy zysk opłacał. To znaczy: nie będzie się on opłacał w porównaniu do zysku, jaki w tym samym czasie przyniesie świadome, stabilne inwestowanie.


Jesteśmy praktykami, od wielu lat skutecznie pomnażamy własne oszczędności. Wiemy, że giełda to miejsce, w którym pieniądze płyną od porywczych, w stronę cierpliwych. Dlatego nasze plany inwestowania są niezmienne. Bez niepotrzebnych fajerwerków pomożemy Państwu odnaleźć bezpieczną drogę do powiększania majątku.

Wrocław

Skytower ul. Gwiaździsta 62 lok 12/2
53-413 Wrocław

biuro@ventier.com 604 903 205

Opole

ul. Wrocławska 64
45-701 Opole

biuro@ventier.com 665 254 761

Toruń

ul. Łokietka 5
87-100 Toruń

biuro@ventier.com 502 855 893

Wybierz oddział

Mapa oddziałów